Radni centar za osobe sa invaliditetom (proizvodnja briketa i peleta)

Radni centar je namenjen osobama straijim od 18 godina, koje se ne mogu zaposliti ni pod opštim ni pod posebnim uslovima. On omogućava radno angažovanje kao terapijsku aktivnost osobama sa invaliditetom čime se poboljšava kvalitet njihovog života i života njihovih porodica, kao i uključenost u život zajednice.

Radni centar je osnovan 2014. godine i od tada kontinuirano radi. U svom sastavu ima mašinu za briket i pelet, sušaru i mašinu za pakovanje gotovih proizvoda. Ovradni centar je prvi radni centar koji je otvoren na teritoriji opštine Subotice.

Šta je radni centar i kome je namenjen?

Radni centar obezbeđuje radno angažovanje kao radno-terapijsku aktivnost osoba sa invaliditetom koje se ne mogu zaposliti ili održati zaposlenje ni pod opštim ni pod posebnim uslovima, odnosno čiji je radni učinak manji od jedne trećine radnog učinka zaposlenog na uobičajenom radnom mestu. Radni centar mogu da osnuju Republika Srbija, Autonomna Pokrajina i jedinica lokalne samouprave, kao i organizacije osoba sa invaliditetom ili organizacije njihovih zakonskih zastupnika (Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom Službeni glasnik RS, br. 36/2009).

Šta je cilj?

  • Sticanje, održavanje i unapređivanje radnih i radno-socijalnih veština i sposobnosti.
  • Održavanje očuvanih funkcionalnih sposobnosti korisnika, razvijanje njihove samostalnosti.
  •  Razvijanje samostalnosti, samopoštovanja i samopouzdanja korisnika.
  • Poboljšavanje kvaliteta života OSI i njihovih porodica.
  • Pružanje podrške socijalnoj uključenosti korisnika i stvaranje uslova za dalje napredovanje i osamostaljivanje u pravcu radno-socijalne integracije.

Šta je briketiranje?

Briketiranje je način da se ostaci slabe biomase, kao što  je piljevina, slama, orezine i drugi poljoprivredni ostaci pretvore u čvrste komade koji se mogu koristiti kao gorivo, umesto drveta i uglja.

Od čega se prave briketi?

Najbolji materijal za brikete je piljevina, ali i drugi drvni ostaci, zato što sadrže veliku količinu lignina. Uglavnom se većina suvog poljoprivrednog ostatka može iskoristiti za pravljenje briketa, ukoliko se može samleti da bude grub puder (orezine, slama, ljuske, trska, suvo lišće, kora drveta, otpale grane).

Dobijanje briketa

Briketiranje pod visokim pritiskom vrši se tako što klip pogonjen energijom pritiska suvu, puderastu biomasu, da bi joj povećao pritisaka na oko 1500 bara (150mPa). Kompresijom se povećava temperatura biomase na 120oC, pri čemu se topi lignin iz drvnog materijala. Pritisak potiskuje vruć materijal kroz kalup, pri kontrolisanoj brzini. Kako se pritisak smanjuje, lignin se hladi i očvršćava, spajajući masu u čvrste brikete.

Briketi služe kao zamena za drvo i ugalj, pri čemu se smanjuje emisija gasova i efekat staklene bašte. Briketi su jednostavniji za čuvanje i korišćenje nego drvo, jer su jednakih veličina i sastava, takođe su čistiji za upotrebu u odnosu na ugalj i ne stvaraju nečistoće u vazduhu.