``Raznolikost je naše bogatstvo, a u Udruženju ZaJedno slavimo svaku jedinstvenost``
Istorijat
Udruženje „ZaJedno“je dobrovoljno, humanitarno, nevladino, nedobitno i nestranačko udruženje, osnovano za teritoriju opštine Subotica i predstavlja udruženje dece, mladih i odraslih osoba sa invaliditetom, njihovih roditelja i profesionalaca.
Vizionarska grupa roditelja i defektologa je 1986. godine osnovala Udruženje pod nazivom Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama grada Subotice. Prvih godina po osnivanju Udruženje se bavilo humanitarnim radom, obezbeđivanjem odeće, obuće, užine i školskog probora za svoje članove. Članovi Udruženja su bile uglavnom osobe sa intelektualnim invaliditetom. Udruženje u to vreme nije imalo svoje prostorije, sastanci su se odvijali u prostorijama koje su bile ustupljene od strane škole koja se bavi obrazovanjem učenika sa smetnjama u razvoju kao i drugih udruženja u Subotici.
Prvi prostor od strane opštine, Udruženje je dobilo četiri godine nakon osnivanja. Polako je napredovalo na dugom putu promene, od medicinskog modela ka socijalnom modelu tretiranja smetnji u razvoju, od humanitarne pomoći ka razvojnim programima, od koncepta mislosrđa ka konceptu ljudskih prava. Radilo se pretežno na aktivaciji roditelja dece sa smetnjama u razvoju, pokrenuta su njihova klubska druženja radi razmene iskustava, organizovane su humanitarne akcije, predavanja za roditelje, izleti, posete, druženja mentalno nedovoljno razvijenih osoba. Sve su to bile ekskluzivne aktivnosti koje su se realizovale samo za decu, mlade i odrasle osobe sa invaliditetom i njihove roditelje.
Preokret u radu nastao je 2000. godine kada je u okviru Udruženja osnovana Biblioteka igračaka, zahvaljujući donatoru Save the Children i SO Subotica. Pravilnikom o radu Biblioteke određeno je da usluge ove igraonice mogu da koriste sva deca Subotice i okoline, te smo tako povećali broj sati inkluzivnih aktivnosti na 6 sati dnevno, a smanjili broj sati ekskluzivnih, segregirajućih aktivnosti na 6 sati nedeljno. To je bio početak prelaska Udruženja sa medicinskog na socijalni model delovanja.
Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama grada Subotice je 2010. godine promenilo svoj naziv u Udruženje za podršku osobama sa psihofizičkim smetnjama „ZaJedno“ grada Subotice. Osnovni razlog za promenu imena je bio taj što su tokom poslednjih deset godina članovi Udruženja postajale osobe sa vrlo različitim smetnjama (smetnje iz spektra autizma,
smetnje u oblasti motorike, vida, sluha, emocija, socijalnog funkcionisanja), te stari naziv (mentalno nedovoljno razvijene osobe) više nije oslikavao stvarnu sliku članstva.
Udruženje od svog osnivanja, učlanilo ukupno 4 246 članova. Od tog broja, 892 člana su deca, mladi i odrasle osobe sa invaliditetom, dok su preostali članovi deca bez smetnji u razvoju. To govori u prilog inkluzivnom karakteru koje neguje naše Udruženje u okviru svojih programskih i projektnih aktivnosti. Na godišnjem nivou, naše programske aktivnosti prosečno broje bliže 1500 poseta (dece, mladih i odraslih osoba sa i bez invaliditeta).
Resursi
Prostorni kapaciteti
Prostorije udruženja „ZaJedno“ se nalaze u užem centru grada. Na raspolaganju ima suterenski prostor od 156 m2 koji je prilagođen za realizaciju grupnih aktivnosti. To je prostor Biblioteke igračaka i igraonice Abrakadabra i on raspolaže veoma bogatim asortimanom igračaka i didaktičkog materijala, poligona za decu, tramboline, Iks boksa…
Iznad suterenskog prostora, na prvom spratu zgrade, nalazi se kompletno opremljena kancelarija Udruženja. Pored kancelarije, nalazi se i zajednička čajna kuhinja i toalet.
Udruženje „Zajedno“ na raspolaganju i tri manja prostora na Kelebiji gde je smešten Radni centar za osobe sa invaliditetom za izradu briketa i peleta.
Sporazumom o saradnji sa Domom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“ iz Subotice, Udruženje je dobilo na raspolaganje kuću sa dvorištem, koja je u procesu adaptiranja i renoviranja. Prostor je namenjen Radnim centrima, kao i programskim i projektnim aktivnostima za mlade i odrasle osobe sa inavliditetom.
Ljudski resursi
Najveći resusrs udruženja su ljudi – aktivisiti, volonteri Udruženja koji svakodnevno osmišljavaju aktivnosti i programe za decu, mlade i odrasle osobe sa invaliditeom. Trenutno u našem Udruženju imamo 23 aktivna saradnika koja su angažovana na volonterskoj osnovi ili uz minimalnu naknadu (tokom realizacije projektnih aktivnosti). Struktura saradnika – volontera je veoma heterogena kako u pogledu profesija (defektolozi, logoped, psiholog, socijalni radnik, učitelji, vaspitači, profesori, roditelji…) tako i starosne dobi.
Vizija i misija
Ciljevi Udruženja
Cilj Udruženja je obezbeđivanje što boljih uslova za uključivanje osoba sa invaliditetom u život zajednice.
Specifični ciljevi i zadaci Udruženja su:
– Praćenje i proučavanje problematike osoba sa psihofizičkim smetnjama u svrhu unapređenja njihove zaštite i rehabilitacije;
– okupljanje članova Udruženja, roditelja, stručnjaka i svih zainteresovanih građana radi pružanja organizovane pomoći i podrške osobama sa psihofizičkim smetnjama u ostvarivanju njihovih prava na uključivanje u život zajednice;
– aktivno učešće u podsticanju razvoja mreže službi i ustanova za podsršku osobama sa psihofizičkim smetnjama;
– razvijanje zajedništva sa drugim udruženjima na teritoriji Republike Srbije u cilju ostvarivanja programskih aktivnosti;
– podržavanje pozitivnih akcija i naučno – istraživačkih projekatana polju invalidnosti;
– iniciranje i aktivno učestvovanje u organizovanju stručnih savetovanja i seminara iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, rehabilitacije i zakonske regulative koja se odnosi na osobe sa invaliditetom;
– aktivno praćenje donošenje propisa iz oblasti socijalne zaštite;
– sprovođenje aktivnosti u svim mogućim oblicima edukacije roditelja za kvalitetniji tretman dece sa psihofizičkim smetnjama u razvoju u porodičnim uslovima življenjakao i u obrazovnim i drugim ustanovama;
– pružanje pomoći osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama u ostvarivanju zakonskih prava, a posebno na pronalaženju mogućnosti zapošljavanja;
– organizovanje radionica za sve uzraste osoba sa invaliditetom sa ciljem poboljšanja njihobvog psihofizičkog stanja, socijalizacije i uključivanje u društvene tokove;
– izrada i realizacija projekata programskih aktivnosti sa ciljem poboljšanjea kvaliteta života osoba sa invaliditetom;
– zalaže se za stvaranje uslova za samostalno stanovanje uz podršku osoba sa invaliditetom;
Inicira i pruža podršku svim učesnicima u procesu inkluzivnog obrazovanja;
– putem predavanja, tribina, štampe, publikacija, radija i televizije, društvenih mreža propagira ideje sprovođenja preventivnih mera za sprečavanje i otkrivanje problema u razvoju;
– vrši i druge aktivnosti koje doprinose boljem i kvalitetnijem životu osoba sa invaliditetom;
Vizija
Udruženja je društvo koje prihvata različitost osoba sa invaliditetom i omogućava im ostvarivanje svih ljudskih prava.
Misija
Udruženja je osnaživanje osoba sa invaliditetom u pravcu njihovog aktivnog uključivanja u život zajednice, te razvijanje svesti zajednice o pravima, potrebama i mogućnostima osoba sa invaliditetom.
Organizaciona struktura
Članovi Udruženja upravljaju udruženjem preko svojih organa. Organi Udruženja su: Skupština, Upravni odbor i Nadzorni odbor. U toku rada po potrebi, Upravni odbor može doneti odluku o formiranju radnih tela, komisija i sekcija. Ovako formirana radna tela, komisije i sekcije nemaju status pravnog lica, odnosno nisu organi upravljanja Udruženja i njihova funkcija je ubrzanje realizacije planski postavljenih programskih aktivnosti.
Tokom godina udruženjem su rukovodili roditelji: Veronika Bačlija, Đenđi Arkoši, Alojzije Poljaković, Zlata Vuković, Erika Balažević, Jovan Janić, Ivana Brašić, Aleksandar Đelmiš.
Organi upravljanja
Izabrani na Skupštini 22.6.2023.
Predsednica Udruženja: Zorica Džinić
Sekretar: Ksenija Rusić
Članovi Upravnog odbora:
Slađana Petrekanović – predsednica Upravnog odbora
Snežana Maravić – zamenik predsednika Upravnog odbora
Jovan Janić
Marija Martić
Ferenc Ronto
Ana Crnković
Ksenija Rune
Vesna Gavrić
Nina Stojanović
Dragana Vukelić
Bojana Peić
Članovi Nadzornog odbora:
Zlata Vuković, predsednica
Dragan Seic, član
Nataša Nimčević, član
Osnovni podaci
POSLOVNO IME: Udruženje za podršku osobama sa psihofizičkim smetnjama „ZaJedno“ grada Subotice
SKRAĆENO POSLOVNO IME: Udruženje „ZaJedno“
REGISTARSKI/MATIČNI BROJ: 08091889
PIB: 100556002
PRAVNA FORMA: Udruženje
SEDIŠTE: Subotica
PRETEŽNA DELATNOST: Šifra delatnosti 9499
GODINA OSNIVANJA: 1986. godina
PODACI O ODGOVORNOJ OSOBI: Zorica Džinić
our history
Lorem ipsum dolor sit amet, con
sectetuer adipiscing elit.
2003
Adipiscing elit, sed diam no.
2005
Ut wisi enim ad minim veniam.
2009
Duis autem vel eum iriure dolor.
2016
Sed ut perspicia tis unde omnis.
Testimonials
Our Staff
Meet our best and executive
management team
Janet Green
Michael Jones
Anna Dowson
Christina Smith
Follow us
Follow us on Instagram and see the
photos of our school life
Error: No feed with the ID 1 found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.